Narodowe Święto Niepodległości w szkole

Świętujemy 104. rocznicę niepodległego bytu państwowego!

11 listopada 2022 r. obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości na pamiątkę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego. Uczniowie z liceum Piłsudskiego, zmotywowani przez swoich nauczycieli, przygotowywali się do tego ważnego święta państwowego już od miesiąca. Dzisiaj nastąpiło ukoronowanie wszystkich działań.

W ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości chętni uczniowie przygotowali okolicznościowe plakaty tematyczne i patriotyczne, którymi ozdobili wnętrza liceum. Podczas zajęć z wychowawcą we wszystkich klasach wspólnie wykonano kokardy narodowe, które przypięte do serc, z dumą nosili uczniowie i nauczyciele, w tym szczególnym dla Polaków dniu. Na lekcjach historii i języka polskiego odbyły się prelekcje i pogadanki

O trudnych dla Polaków momentach dziejowych – czasie zaborów, powstaniach narodowowyzwoleńczych, udziale rodaków w I wojnie światowej. O godzinie 11:11, w szkolnej sali gimnastycznej, młodzież z klas pierwszych, ustawiona w symboliczną datę odzyskania niepodległości przez Polskę, odśpiewała hymn państwowy – „Mazurek Dąbrowskiego”. Powiewała polska flaga, a młodzież godnie wyrażała postawy patriotyczne. Ten akcent obchodów Święta był związany z ogólnopolską akcją „Szkoła do hymnu”, do której przystąpiło nasze liceum.

Historycy zadbali o rywalizację międzyklasową, zapraszając delegacje klas pierwszych do udziału w Szkolnym Konkursie Historycznym – „Polskie drogi do niepodległości”. Uczniowie, pracując w zespołach, wykazywali się wiedzą o wydarzeniach i postaciach z historii Polski od III rozbioru do odzyskania niepodległości. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Na okoliczność zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, oddając cześć pamięci bohaterów – powstańców listopadowych i styczniowych, emigrantów, polskich żołnierzy, którzy za Polskę przelali swą krew, wybitnych intelektualistów i literatów polskich XIX wieku, odbyły się dwie wycieczki edukacyjne do miejsc ich pamięci – na Cmentarz Wojskowy Powązki w Warszawie oraz do Muzeum Emigracji w Gdyni.

Pomysłodawcami i koordynatorami działań z okazji Narodowego Święta Niepodległości byli profesorowie historii: Joanna Falkowska, Przemysław Fryza i Grzegorz Nowak. Dziękujemy społeczności szkolnej za aktywną postawę i udział w projekcie rocznicowym. Życzymy wszystkim, by jutrzejsze Święto było radosne. Niech w naszych szkołach, domach i w ogrodach powiewają polskie flagi, byśmy za poetą mogli powiedzieć:

Uroczyście biją dzwony

w mieście flagi rozwinięto

i me serce się raduje

że obchodzę Polskie święto.

Skip to content