Podstawa prawna:
art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.), w związku z art. 90c i 90g ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2198, 2203, 2361), art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 z późn. zm.).
§1
Postanowienia ogólne
- Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. Stypendium jest wyróżnieniem indywidualnym dla uczniów, którzy mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami i ma na celu mobilizowanie ich do rozwijania uzdolnień i zainteresowań w nauce lub sporcie.
§2
Warunki udzielania stypendium
- Stypendium za wyniki w nauce przyznaje się uczniom, którzy uzyskali średnią ocen śródrocznych lub końcoworocznych co najmniej 4,75, ocenę zachowania co najmniej dobrą.
W przypadku braku uczniów ze średnią 4,75 –uwzględnia się uczniów ze średnią nie niższą niż 4,5. - Średnią ocen, o której mowa w ust. 1, ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.
- Stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który:
- godnie reprezentując LXXVI Liceum zajął wysokie miejsce (od I do III) w zawodach sportowych na szczeblu co najmniej międzyszkolnym i uzyskał co najmniej dobrą ocenę zachowania
w I półroczu lub na koniec roku szkolnego, - osiągnął wybitne sukcesy sportowe na szczeblu co najmniej wojewódzkim.
- jest klasyfikowany ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów nauczania,
- nie jest zwolniony z zajęć wychowania fizycznego i otrzymał co najmniej bardzo dobrą ocenę
z wychowania fizycznego.
- Wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu muszą być udokumentowane. Osiągnięcia sportowe
za okres wakacji poprzedzający dany rok szkolny mogą być uwzględnione po pierwszym semestrze danego roku szkolnego. - W przypadku, gdy liczba uczniów uprawnionych do otrzymania stypendium przewyższa liczbę stypendiów określonych planem finansowym, stypendium w pierwszej kolejności otrzymują uczniowie klas programowo najwyższych.
§3
Uczeń traci prawo do stypendium, jeśli:
- zażywa środki odurzające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze itp.);
- otrzymał w danym roku szkolnym naganę wychowawcy klasy lub dyrektora szkoły.
§4
Sposób ustalania wysokości stypendium
- Stypendium za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe jest udzielane w formie świadczenia pieniężnego.
- Wysokość przyznanego stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe nie może przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (z późń. zm.).
- Ogólna kwota przyznanych stypendiów nie może przekroczyć środków finansowych zaplanowanych na ten cel w budżecie szkoły na dany rok kalendarzowy.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach stypendium może być dofinansowane przez Radę Rodziców.
§5
Procedura udzielania stypendium
- O przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe uczeń może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego semestru nauki w szkole.
- Wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe składa wychowawca klasy do komisji stypendialnej w terminie:
- za pierwszy semestr danego roku szkolnego -najpóźniej na 2 dni przed terminem semestralnej rady klasyfikacyjnej,
- za drugi semestr -najpóźniej na 2 dni przed terminem końcoworocznej rady klasyfikacyjnej, z uwzględnieniem wcześniejszego zakończenia roku szkolnego przez klasy programowo najwyższe
- W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może ustalić inne terminy przyznawania stypendium.
- Wnioski, które wpłyną po terminie określonym w ust. 2 nie będą rozpatrywane.
- Komisja sporządza protokół z posiedzenia, w którym przedstawia proponowaną listę stypendystów. Lista stypendystów zostanie przekazana dyrektorowi szkoły.
- Dyrektor szkoły, po uwzględnieniu opinii komisji stypendialnej oraz rady pedagogicznej ustala wysokość przyznanych stypendiów.
- Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe jest wypłacane raz po I semestrze i raz na koniec roku szkolnego za wyjątkiem § 4 pkt 3.
- Od decyzji Dyrektora Szkoły o przyznaniu stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe nie przysługuje prawo odwołania.
Regulamin opracowała
Magdalena Sitnicka
pedagog szkolny